O projekcie

Homo Motoricus to projekt medialny opierający się o cykl programów o tematyce motoryzacyjnej. Poruszane w nich tematy dotyczą głównie roli człowieka jaką spełnia w kulturze motoryzacyjnej naszych czasów. Z jednej strony fascynacja motoryzacją w bardzo szerokim jej zakresie, z drugiej zaś zagrożenia na jakie sami się narażamy nie rozumiejąc często jak działamy wyposażeni w motoryzacyjne zdobycze XXI wieku. Projekt jest medialną platformą Akademii Bezpiecznej Jazdy Sp. z o.o., która szkoli kierowców od 1996 roku i przez ten czas z naszych kursów skorzystało kilkadziesiąt tysięcy osób. Z naszych obserwacji wynika że zarówno młodzi stażem jak i doświadczeni kierowcy mają ciągle zbyt małą wiedzę i umiejętności, aby móc obiektywie stwierdzić że czują się dostatecznie przygotowani do wymagań bezpieczeństwa obecnego ruchu drogowego. Wynika to zarówno z wieloletnich zaniedbań w systemie edukacji motoryzacyjnej , jak i olbrzymiej dynamiki zmian jakie zachodzą w motoryzacji za którymi nie jesteśmy w stanie nadąży.
Problematyka bezpieczeństwa motoryzacyjnego jest tak obszerna że nie sposób jest wyczerpać tematu na standardowych szkoleniach jakie prowadzimy w Akademii. Dlatego właśnie zdecydowałem się uruchomić medialną platformę na której znajdziecie zupełnie nowy program motoryzacyjny , który mam nadzieję, wyjdzie daleko poza ramy standardowego szkolenia kierowców i będzie jego znakomitym uzupełnieniem. Edukacja w takiej formie ma także szansę dotrzeć ze swoim przekazem do jak największej liczby osób „skazanych” na błogosławieństwo i przekleństwo współczesnej motoryzacji.

Kim jest Homo Motoricus?

W zasadzie można powiedzieć że to każdy z nas . Żyjemy w czasach w których motoryzacja stała się częścią naszego życia. Nie chodzi jedynie o sprawne , świadome i odpowiedzialne korzystanie ze zdobyczy motoryzacji. Warto przyjrzeć się jak zmieniamy się jako ludzie pod wpływem motoryzacji, w jakim kierunku sami ją zmieniamy. Jak zmieniamy swoje zachowanie pod wpływem możliwości jakie dają nam samochody i nie tylko one.Motoryzacja potrafi być uwielbiana do granic szaleństwa i przeklinana jako źródło problemów . Czy jesteśmy w takim momencie rozwoju ludzkości gdzie konieczność życia w motoryzacyjnym świecie pozwala na tezę że jesteśmy od motoryzacji uzależnieni? Czy jesteśmy na kolejnym etapie ewolucyjnego rozwoju i po Homo Sapiens przekształciliśmy się w nowe wcielenie – Homo Motoricus? Czy wręcz przeciwnie ewolucja nie była w stanie przystosować nas do tak wielkiego tempa cywilizacyjnego i motoryzacyjnego rozwoju ? Fakt że jeździmy „dziełami sztuki” wyposażonymi w super nowoczesne technologie, które sami stworzyliśmy często skutkuje zbytnim zaufaniem w nas samych. Nasza duma i brak pokory każe nam wierzyć że to co stworzyliśmy jest naszym błogosławieństwem bo jest , bardziej niezawodne , szybsze , trwalsze, bardziej efektywne i ekonomiczne , bezbłędne, słowem lepsze od samego człowieka. Czy faktycznie Homo Sapiens – człowiek myślący który był do tej pory najważniejszym elementem w samochodzie jest już przeżytkiem? Czy pora już na Homo Motoricusa , człowieka motorycznego , człowieka zmotoryzowanego, który może pozwolić sobie na to że wymyślona przez niego technologia , zdejmie z człowieka brzemię decyzyjności i odpowiedzialności za jazdę do celu.

Hyde Park Homo Motoricusa

Chciałbym aby platforma ta dawała możliwość wypowiedzi wszystkim którzy zechcą podzielić się swoimi spostrzeżeniami i opiniami na temat szeroko pojętej motoryzacji publikując tu swoje artykuły. Przesłane materiały opublikujemy w zakładce „artykuły”. Tam znajdziecie zasady publikacji.

Szkolenia

Homo Motoricus to oczywiście nie tylko program medialny . Dzięki Akademii Bezpiecznej Jazdy mamy potęzne zaplecze edukacyjne w postaci różnych szkoleń . Jest również możliwość organizacji wykładów z moim osobistym udziałem w roli prelegenta.

Zapraszam wszystkich chętnych do współtworzenia tego projektu.

Kuba Bielak